Przejdź do treści

Opaski laserowe Hairmax na łysienie – dlaczego (i kiedy) to działa?

hairmax opaska laserowa

Dlaczego opaska laserowa Hairmax jest ciekawym urządzeniem? PS. jeśli czytasz to i leczysz łysienie androgenowe – nie przestawaj!

Wypadanie włosów, niezależnie od przyczyny, w zależności od nasilenia i obrazu klinicznego może być (a nawet powiedziałbym, że często bywa) powodem zdecydowanego dyskomfortu psychicznego. Dlatego pacjenci cierpiący na choroby skóry głowy oraz wszelkie inne stany patologiczne prowadzące do łysienia szukają skutecznego i szybko przynoszącego rezultaty leczenia – często wybierając terapie… alternatywne, niesprawdzone naukowo, bez diagnozy i kontroli specjalisty dermatologa, który zajmuje się chorobami włosów. Na szczęście istnieją zarówno potwierdzone badaniami i skuteczne leki, jak i dodatkowe interwencje poprawiające skuteczność samego leczenia. Jedną z nich jest LLLT – low level laser therapy, czyli niskoenergetyczna laseroterapia, a urządzenia firmy Hairmax są praktycznie jej synonimem.

A jak to działa? Dokładny mechanizm molekularny nie jest do końca ustalony- postuluje się, że głównie chodzi o aktywację procesów biologicznych odpowiedzialnych za poprawę mikrokrążenia – „dotlenienie” cebulek włosów (przez wzrost produkcji ATP) i utrzymanie włosów w fazie anagenu (tej, w której nie wypadają. Telogen = wypadanie = nie chcemy. Anagen = stabilny włos = chcemy.). Ten mechanizm jest synergistyczny z tym, jak działa np. miejscowy minoxidil.

Taka domowa laseroterapia skóry głowy jest potwierdzonym badaniami wsparciem leczenia łysienia androgenowego – w badaniach porównujących terapię miejscową minoxidilem i terapię łączoną minoxidil + LLLT wyniki są obiecujące na korzyść terapii łączonej, ale – trzeba to nadmienić – nie wszystkie badania wykazują korzyść ze stosowania opasek [1,2]. 

Odzwierciedlone jest to w wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, gdzie wymieniona jest w sekcji leczniczej (od 2018 roku pojawiły się nowe badania, których wtedy brakowało, nowe randomizowane badania nad LLLT pojawiają się praktycznie co miesiąc) [3,4]]. LLLT jest całkiem lubiana przez dermatologów (pojawia się na wykładach o leczeniu łysienia andorogenowego w pozytywnym kontekście, sam byłem, widziałem, słyszałem), ponieważ jest bezpieczna, nie ma praktycznie działań niepożądanych, lubi się z każdym leczeniem, a domowy użytek jest wygodny. Należy tylko podkreślić, że to nie jest substytut leczenia farmakologicznego – nie ma badań, które jednoznacznie pokazywałyby skuteczność LLLT jako jedynej interwencji terapeutycznej.

Jak stosować? Co 2 dni, na czystą skórę głowy, po umyciu włosów. Model 82 wystarczy trzymać na głowie 90 sekund (3 obszary po 30 sekund) i gotowe – tak więc naprawdę łatwo jest wygospodarować czas na taką sesję. Potem można nałożyć serum do skóry głowy/wcierkę. Ja tak robię. 

Tak więc – czego możemy spodziewać się po opasce? Zwiększenia gęstości włosów po ok. 2-4 miesiącach terapii po dołożeniu jej do leczenia przyczynowego/farmakoterapii łysienia androgenowego typu męskiego lub żeńskiego. Jeśli to nie nastąpi – producent oferuje gwarancję satysfakcji, czyli zwrot 80% kosztów zakupu przy zwrocie nieuszkodzonego sprzętu z kompletem wyposażenia do 20 tygodni od zakupu. 

Efekty, które widziałem u siebie (a uważam, że są naprawdę świetne!) pokazuję w rolce na Instagramie. Opaskę stosowałem od końca września 2023 (wtedy dostałem ją do testów), a terapię minoxidilem na łysienie androgenowe zacząłem kilka miesięcy wcześniej, z powodu rodzinnego (dzięki rodzice!) cofania się linii włosów, głównie przerzedzenia w obrębie lewego zakola. Dwa miesiące po dodaniu opaski zauważyłem znaczący wzrost nowych włosów, który trwa do tej pory, zarastają nawet zakola. Poza opaską i minoxidilem używam odpowiedniej pielęgnacji z cotygodniowym peelingiem – tyle! A z efektów jestem bardzo zadowolony i tak jak używam niestrudzenie domowej maski LED, tak będę stosował niestrudzenie tę opaskę.

Więcej na stronie dystrybutora – https://hairmax.net.pl/ 

Artykuł powstał we współpracy płatnej z dystrybutorem opasek Hairmax na terenie Polski.

Bibliografia:

  1. Bajoria PS, Dave PA, Rohit RK, Tibrewal C, Modi NS, Gandhi SK, Patel P. Comparing Current Therapeutic Modalities of Androgenic Alopecia: A Literature Review of Clinical Trials. Cureus. 2023 Jul 31;15(7):e42768. doi: 10.7759/cureus.42768. PMID: 37663989; PMCID: PMC10469836.
  2. Kaiser MA, Almeida SM, Rodriguez M, Issa N, Issa NT, Jimenez JJ. Low-Level Light Therapy and Minoxidil Combination Treatment in Androgenetic Alopecia: A Review of the Literature. Skin Appendage Disord. 2023 Mar;9(2):104-110.
  3. https://www.termedia.pl/Lysienie-androgenowe-kobiet-i-mezczyzn-Rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego,56,32149,1,0.html
  4. Yang X, Qiao R, Cheng W, Lan X, Li Y, Jiang Y. Comparative efficacy of 2% minoxidil alone against combination of 2% minoxidil and low-level laser therapy in female pattern hair loss-A randomized controlled trial in Chinese females. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2024 Jan 10;45:103966.
  5. Zhang J, Lin P, Lin H, Ma C, Hu Y, Wang Y, Zhang Y. Laser and light therapy combined with topical minoxidil for alopecia areata: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Lasers Med Sci. 2023 Feb 17;38(1):74.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *