Najczęstsze pojęcia używane przy opisywaniu perfum, czyli słowniczek perfumowy
Jest całkiem sporo terminów używanych w rozmowach o perfumach, które ciężko zrozumieć będąc osobą początkującą. To niestety trochę onieśmiela, więc chciałem przygotować Wam krótki słowniczek z najpopularniejszymi wyrażeniami – mam nadzieję, że pozwoli Wam to lepiej zrozumieć świat zapachu. Zaczynamy!
Po pierwsze – prawidłowa forma to tylko ‚perfumy’. Nie ‚perfum’, ‚perfuma’ czy cokolwiek innego – zawsze perfumy w liczbie mnogiej, nawet gdy mówimy o jednym flakonie.
Słowniczek perfumowy:
- Blind buy – zakupy na ślepo, bez wcześniejszego spróbowania zapachu na sobie. Ryzykowna gra!
- Crowd pleaser – magnes na komplementy. Zapach, który podoba się praktycznie każdemu, nie wywołuje kontrowersji w otoczeniu i zbiera komplement za komplementem.
- Designer – zapachy dostępne w popularnych perfumeriach, takich jak Sephora/Douglas/inne, produkowane na masową skalę, zwykle wypuszczane przez marki które zaczynały jako przedsiębiorstwa modowe/jubilerskie/projektanckie, gdzie perfumy są dodatkiem. Zwykle bezpieczniejsze, mniej odważne i podążające za trendami w większym stopniu niż perfumy niszowe.
- Eau Cologne – woda kolońska – zawiera kompozycję zapachową w stężeniu 2-4%
- Eau de Parfum – woda perfumowana – zawiera kompozycję zapachową w stężeniu 15-20%
- Eau de Toilette – woda toaletowa – zawiera kompozycję zapachową w stężeniu 5-15%
- Extrait de Parfum – ekstrakt perfum – zawiera kompozycję zapachową w stężeniu 20-40%
- Flanker – wariacja na temat innego zapachu w danej kolekcji, nosząca jej imię. Musi być inna niż oryginał. Przykładowo – Guerlain Shalimar Millessime Tonka jest flankerem pierwszego Shalimara.
- Fragrantica – jedna z najlepszych baz danych z informacjami dotyczącymi perfum. Jestem stałym gościem.
- Fougere – rodzina zapachów biorąca nazwę od paproci (fr. fougère), zwykle charakteryzująca się nutami lawendy, mchu, a czasem też i przypraw, ziół i drewna.
- Gourmand – zapachy inspirowane jedzeniem, przywodzą na myśl desery i mają pobudzać naszą wyobraźnię. Praliny, karmel, miód i czekolada są przykładami nut gourmand. Przykładowe perfumy – YSL Libre Le Parfum
- Niszowe, zapachy – perfumy stworzone albo przez marki skupione na perfumach, albo niedostępne w popularnych sklepach. Niektórzy zaliczają do nich też prywatne linie marek designerskich (jak np. Private Blends Toma Forda czy Privé Armaniego). To płynna definicja. Nisza jest zwykle ciekawsza niż designery.
- Nos – potocznie osoba, która stworzyła dane perfumy.
- Nose blind – przez to, że nasz nos filtruje zapachy i przyzwyczaja się do nich, możemy przestać wyczuwać perfumy po jakimś czasie od aplikacji. Nie znaczy to, że inne osoby ich nie czują.
- Nuty – elementy składające się na zapach. Mogą być dosłowne (malina, róża, irys, oud…) lub opisowe (nuty słoneczne, nuty zielone). Mogą też być przenośnią do opisywania zapapachu i nie zawierać się w kompozycji. Nuty głowy zwykle prezentują się w otwarciu zapachu (przy aplikacji) i są dosyć ulotne. Po nich pojawiają się nuty serca, a nuty bazy są podstawą zapachu i są zwykle najbardziej wyrażone. Nie jest to sztywny podział, jest mnóstwo podejść do komponowania zapachów, niektóre nie mają podziału na nuty.
- Odlewka – mała ilość oryginalnych perfum odlana do butelki z atomizerem, zwykle kupowana na grupach entuzjastów czy forach internetowych. Szczególnie warte uwagi przy próbowaniu perfum rzadkich i/lub drogich. Uwaga przy stronach internetowych – można natrafić na podróbki!
- Parametry – projekcja i trwałość, patrz niżej.
- Projekcja – to, jak dane perfumy rozprzestrzeniają się w powietrzu. Intymna projekcja oznacza, że czujemy zapach tylko blisko zaaplikowanej powierzchni, albo to skin scent (patrz niżej). Duża projekcja oznacza, że ludzie w tym samym pokoju łatwo czują zapach, lub zostawia za sobą tzw. ogon kiedy się poruszamy.
- Signature scent – zapach, który do siebie przypisujemy, którego używamy najczęściej lub z największą satysfakcją.
- Skin scent – zapach, który ma (lub w czasie noszenia osiąga) małą projekcję i musimy zbliżyć się do powierzchni, na którą został zaaplikowany żeby go wyczuć.
- Sok – Płyn we flakonie.
- Trwałość – to, jak zapach się utrzymuje. Im większa trwałość, tym dłużej czujemy zapach po aplikacji.
- Zielone – nuty zapachowe przypominające liście czy łodygi, i wszelką zieloną roślinność.